Historie

 

YMCA ve světě

 

zakladatel ymca a záběry na první ymcařeYMCA (Young Man´s Christian Association – křesťanské sdružení mladých lidí. Byla založena v roce 1844 v Anglii mladým Georgem Williamsem jako prostředek křesťanské pomoci mládeži ztracené v odcizujících se industriálních městech. V dnešní době má YMCA na 40 milionu členů a působí ve 124 zemích, tímto je největší mládežnickou organizací na světě. YMCA sdružuje mladé lidi po celém světě a nabízí jim možnost rozvoje ducha, duše i těla k dosažení plného zdraví člověka.
Její jednotlivé místní organizace jsou nezávisle sdružené  ve Světové alianci YMCA (WAY). Jednotícím prvkem jsou tzv. Kampalské principy

YMCA v České republice

 

U nás působí YMCA od druhé poloviny 19. století. Oficiální založení organizace se datuje do roku 1921. Rychlému masovému rozšíření došlo u nás za vydatné pomoci ze zahraničí a za přispění elit národa vč. T.G. Masaryka a ing. V. Havla. YMCA nuceně ukončila svou činnost v roce 1951 a znovu ji obnovila až v roce 1990. YMCA v ČR vznikla v souvislosti s rozdělením ČSFR v roce 1992. Nyní je v ČR evidováno 25 místních sdružení YMCA působících v 11 krajích.

 

YMCA Ostrava Poruba

 

Kořeny činnosti YMCA OP sahají do roku 1998, kdy v Ostravě začal fungovat první Tensing

Formální vznik organizace následoval o tři roky později: Dne 26.1.2001 byla organizace zaregistrována na základě zákona 83/1990 Sb. o sdružování občanů jako občanské sdružení.

Naší nejstarší aktivitou je Tensing Ostrava Poruba, prostřednictvím kterého jsme v průběhu dalších let založili v okolí Ostravy několik dalších sborů, z nichž většina funguje dodnes

K rozšíření činnosti došlo zejména po založení Centra Mládeže v roce 2003. V té době jsme získali do podnájmu tři místnosti v prostorách Obchodní akademie v Porubě na ulici Polská, které jsme mohli upravit tak, aby vyhovovaly našim potřebám a vkusu dospívajících.

Také v samotné Ostravě jsme viděli stále rostoucí potřebu a prostor pro rozšíření našich aktivit, a proto jsme svou činnost rozšířili z Poruby i do obvodů Ostrava-Jih a Moravská Ostrava. V roce 2004 tak vznikl Tensing Jih a o dva roky později nejmladší Tensing Centrum.

V roce 2005 jsme po získání grantu z nadace Geneva Global zakoupili novou hudební aparaturu a nástroje, čímž naše práce získala nové obzory. 

Na profesním i osobním rozvoji našich vedoucích a dobrovolníků jsme po tři léta (2006-2008) spolupracovali s organizací Young Life, která nám předala řadu vlastních zkušeností v oblasti práce s dospívající mládeží.

Velmi si ceníme našeho vítězství v anketě „Která ostravská nezisková organizace nejvíce zaujala?“, vyhlášené kanceláří primátora města Ostravy a redakcí Ostravské radnice v roce 2007.

Od roku 2008 přibyl mezi naše pravidelné významné akce každoroční festival Youth for You(th) zaměřený na mladé hudebníky, výtvarníky, divadelníky, tanečníky, filmaře atd…

V roce 2011 jsme oslavili 10leté výročí založení YMCA OP.

AKCE
Po Út St Čt So Ne

AKTUALITY

25.09.2016

Mládeži přístupno! Letos festival YOUTH4YOUTH rozproudí ostravskou náplavku!

Nové zážitky, atmosféra, lidé, hudba, příběhy. YOUTH4YOUTH je po roce zase zpět! Jedinečný festival je určen pro mladé lidi, kteří chtějí objevit něco nového, poslechnout si neotřelou hudbu, poznat nové lidi a především zažít neopakovatelnou atmosféru! Na tento nabitý festival můžete zavítat již 15. října, a to rovnou do třech klubů.

 

03.12.2014

Proběhl 7. ročník festivalu Youth4You(th)

Poslední říjnovou sobotu se v multižánrovém centru Cooltour a sousedním klubu Marley na Černé Louce uskutečnil již sedmý ročník multižánrového festivalu Youth4Youth. Tiskovou zprávu z akce najdete v sekci Dokumenty. Festival byl podpořen z rozpočtu statutárního města Ostrava. 

 

 
Ymca
Akademická YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA Braník, , Praha
YMCA Brno, Kounicova 3, Brno
YMCA DAP, , YMCA DAP
YMCA Děčín, , Děčín
YMCA Familia, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA Hradec Králové, Šafaříkova 666, Hradec Králové
YMCA Husinec, , Husinec
YMCA Jindřichův Hradec, , Jindřichův Hradec
YMCA Klatovy, ,
YMCA Letohrad, ,
YMCA Liberec, , Liberec
YMCA Mělník, ,
YMCA Neveklov, , Neveklov
YMCA Olomouc, Šafaříkova 7, Olomouc
YMCA Orlová, Palackého 787, Orlová
YMCA Ostrava - Poruba, Rošického 106, Ostrava
YMCA Plzeň, ,
YMCA Podivín, ,
YMCA Praha, Na Poříčí 12, Praha
YMCA Setkání, ,
YMCA Sever, ,
YMCA SKAUT, ,
YMCA Strmilov, ,
YMCA Třebechovice, ,
YMCA v ČR - ústředí, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA v Ústí nad Labem, Hradiště 4, Ústí nad Labem
YMCA Živá rodina, Na Poříčí 12, Praha 1
YMCA Znojmo, ,